Le Blank je rekao da se Tramp smješkao kada je prvi put, krajem novembra, iznio taj komentar na večeri sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom. Na konferenciji za novinare, Tramp ne samo što je rekao da Amerika želi kontrolu nad Panamskim kanalom i Grenlandom „iz razloga nacionalne bezbjednosti“ i da ne otpisuje mogućnost da u tom cilju upotrijebi vojnu silu, već je nastavio sa proturanjem ideje da Kanada treba da se pridruži SAD kao njena 51. država.
Tramp je doduše ukazao da ne bi koristio vojnu silu da okupira tu prostranu zemlju sjeverno od SAD u kojoj živi 40 miliona ljudi i koja spada među osnivače NATO saveza, ali je rekao da bi se oslonio na „ekonomsku snagu“.
Tramp sasvim pogrešno prikazuje američki trgovinski deficit sa Kanadom kao „subvenciju“, a Kanada je resursima veoma bogata zemlja od koje SAD pribavljaju razne rude, energetske proizvode i uvoze naftu. Sjeverne države SAD oslanjaju se na struju koju uvoze od sjevernog susjeda.
Ta retorika o Kanadi „postaje vrlo kontraproduktivna“, rekao je Le Blank koji sa članovima buduće Trampove administracije razgovara o jačanju bezbjednosti na dugačkoj kopnenoj granici dvije zemlje kako bi se odagnala Trampova prijetnja da će, kad preuzme predsjedničku funkciju, uvesti carine od 25 odsto na sve kanadske proizvode navodno zbog imigracija i šverca droge preko granice.
Le Blank je nedavno imenovan na funkciju ministra poslije nagle ostavke prethodne ministarke. Rekao je da se neće kandidovati za premijera, nakon što je ostavku najavio Trudo, jer želi da se fokusira na Trampove prijetnje o uvođenju carina.