Decenijama je Berlin držao 1,2 hiljade tona svojih slavnih rezervi zlata, drugih najvećih na planeti nakon američkih, u trezoru duboko pod zemljom u Upravi američkih federalnih rezervi na Menhetnu, prenosi SEEbiz.
Sada su visoki zvaničnici konzervativne Hrišćansko-demokratske unije (CDU), za koju se očekuje da će voditi narednu njemačku vladu, raspravljali o njenom uklanjanju iz Njujorka zbog zabrinutosti da Vašington više nije pouzdan partner, izvijestio je list Bild.
„Naravno, to se pitanje ponovno pojavilo“, rekao je za Bild bivši ministar u njemačkoj vladi koji je napustio mjesto CDU-a u Bundestagu, Marco Wanderwitz.
Wanderwitz se dugo zalagao za politiku koja bi njemačkim zvaničnicima omogućila redovnu provjeru zlata ili ga u potpunosti povukli.
Prethodno je lobirao da posjeti zlatne rezerve i lično ih pregleda, međutim njegov je zahtjev 2012. odbijen.
Bogatstvo Njemačke stečeno je nakon Drugog svjetskog rata, kada se izvoz povećao što je rezultiralo velikim trgovinskim suficitom s drugim nacijama.
Ti su se viškovi pretvarali u zlato prema sistemu Bretton Woodsa.
Zastupnik CDU-a u Evropskom parlamentu, Markus Ferber, rekao je da se i on zalaže da se njemačkim zvaičnicima omogući lični pregled poluga.
„Zahtijevam redovne provjere njemačkih zlatnih rezervi. Zvanični predstavnici Bundesbanke moraju lično prebrojati poluge i dokumentovati njihove rezultate“, kazao je Ferber.
Oba političara razgovarala su s Bildom prije nego što je Trump ove sedmice uveo sveobuhvatne carine Evropskoj uniji, što je možda dodatno očvrsnulo njihovu poziciju.
Procijenjena vrijednost njemačkih rezervi Menhetna je 113 milijardi EUR i čini 30 odsto svjetskih rezervi zemlje u zlatu.
Prije krize s Trumpovom administracijom držanje zlata u američkoj riznici smatralo se razumnom mjerom jer je omogućavalo pristup dolarskoj likvidnosti, ako je to bilo potrebno u ozbiljnoj krizi.
Član Udruženja evropskih poreskih obveznika, Michael Jäger, rekao je da bi bilo bolje što prije dovesti sve njemačke zlatne rezerve u Frankfurt ili barem Evropu.
Bild se obratio Bundesbanku za komentar o predlogu da se zlato prebaci u Frankfurt, gdje se nalazi oko polovina njemačkih rezervi. Daljih 13 odsto zlatnih rezervi nalazi se u Londonu.
Bundesbank je rekla da apsolutno nema sumnje da u Federalnim rezervama u Njujorku imamo pouzdanog partnera u čuvanju njihovih zlatnih rezervi.
Zlatne rezerve nijesu jedino područje u kojem se Njemačka želi osamostaliti. Nakon pobjede na izborima u februaru, čelnik CDU-a, Friedrich Merz, najavio je istorijsku reformu duga koja bi mogla otključati neograničenu potrošnju proračuna za odbranu.
Reforme će učiniti odbrambene projekte u vrijednosti od jedan odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) izuzetim od dužničke kočnice, a kombinuju se s infrastrukturnim fondom od 500 milijardi EUR za popravak raspadajućih njemačkih cesta, željeznica i javnih usluga.
Cilj je Bundeswehr, njemačku vojsku, učiniti vjerodostojnom evropskom sigurnosnom snagom, kao i pomoći ostatku Evrope da se ponovo naoruža i okonča svoju zavisnost od američkog oružja i trupa.