Srbija

Policija legitimisala studente u blokadi Medicinskog fakulteta u Nišu

Foto: AP

Neformalna grupa studenata niškog Medicinskog fakulteta saopštila je da je u zgradu te visokoškolske ustanove ušlo oko 15 policijskih inspektora, u toku popodneva 10. aprila.

Studenti tvrde da su policijski inspektori došli po pozivu dekana tog fakulteta Aleksandra Mitića.

Policajci su od studenata koje su zatekli u zgradi fakulteta tražili lične karte na uvid, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva, a po prijavi o remećenju javnog reda i mira koje se navodno jutros dogodilo, javlja Beta.

Prethodno tog dana, studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Nišu nisu dozvolili zaposlenima u toj ustanovi da uđu u zgradu.

Kako prenosi Beta, studenti su najavili da će ulaz za nastavno i ostalo osoblje biti blokiran sve dok sa sajta ne bude uklonjeno saopštenje u kome se kaže da će nadoknada nastave početi 15. aprila.

Medicinski fakultet u Nišu saopštio je da će od utorka, 15. aprila, početi realizacija Dinamičkog plana nadoknade nastave za školsku 2024/25. godinu.

Oni su u saopštenju napisali da je to poslednji rok za početak realizacije Dinamičkog plana nadoknade nastave i nastavak školske.

„Nakon navedenog datuma Medicinski fakultet u Nišu neće više biti u mogućnosti da uspešno realizuje nastavni proces, ispitne rokove, kao i ostale akademske obaveze u skladu sa Zakonom i Statutom, a čime bi se garantovala zakonitost rada i kvalitet nastave“, piše u saopštenju.

Dodaje se da bi, u slučaju da se sa realizacijom Dinamičkog plana ne krene do navedenog roka, postojale posljedice po status studenata.

Student Medicinskog fakulteta Dušan Tasić rekao je da su na plenumu 9. aprila studenti ovog fakulteta izglasali zahtjev o smjeni dekanskog kolegijuma, dekana i sekretara fakulteta.

„Kako smo nezvanično saznali, jutros je pozvana policija na naš fakultet. Ukoliko im dekan omogući ulazak, to će učvrstiti naš zahtev da uprava fakulteta bude smenjena“, naveo je Tasić, a prenela Beta.

Dodao je da fakulteti imaju autonomiju i da policija može ući samo ako im to dekan dozvoli.

Studenti mjesecima blokiraju državne univerzitete, sa zahtevom da se utvrdi odgovornost vlasti za pogibiju 16 ljudi u nesreći u Novom Sadu.

Iza studentskih zahtjeva su, uz građane koje mjesecima okupljaju na protestima, stali profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati i glumci.

Demonstracije su postale simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji, uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport