''Pet albuma koji su najviše uticali na vas''

Pet albuma koji su najviše uticali na vas: Zoran Predin

Albumi zvijezde vodilje Zorana Predina

Zoran Predin, pjevač, kompozitor, tekstopisac i kantautor, rođen je 1958. godine u Mariboru.

Bio je frontmen kultne slovenačke rok grupe „Lačni Franz“.

Lačni Franz su sačinjavali: Predin, basista Zoran Stjepanovič, gitarista Oto Rimele, bubnjar Andrej Pintarič i klavijaturista Mirko Kosi.

1981. Lačni Franz objavljuje debi album „Ikebana“. Krajem 1981. snimaju drugi album pod nazivom „Adijo pamet“ koji objavljuju 1982. godine. Septembra 1983. objavljuju treći album „Ne mi dihat za ovratnik“, koji im donosi i prvi hit u vidu naslovne pjesme. Neposredno pred novu 1984. godinu snimaju „živi“ album „Sliši školjka poje ti“, a iste godine objavljuju i peti album „Slon med porcelanom“, dok im je poslednji zajednički album – „Na svoji strani“ iz 1986., koji im donosi i najveće uspjehe u dotadašnjoj karijeri.

Po odlasku Rimelea (mijenja ga Milan Prislan) iz grupe, „Lačni Franc“ objavljuje album „Sirene tulijo“ 1987. godine. Početkom 1989. godine Zoran Predin sa Arsenom Dedićem snima LP „Svjedoci priče“. Nakon objavljivanja albuma „Tiha voda“ 1989. godine, članovi grupe „Lačni Franc“ sve više se posvećuju drugim zanimanjima, a Predin se okreće komponovanju muzike za film i pozorište. „Lačni Franc“ 1994. objavljuje album s jasnom porukom u naslovu „Zadnja večerja“, dok im 1995, izlazi “live“ album „Lačni Franz v živo“.

Nakon razlaza “Lačnog Franza“ 1997. Predin se potpuno posvećuje plodnoj solo karijeri u kojoj objavljuje 20-ak albuma.

Na zajedničkim turnejama nastupao je sa legendarnim članovima rock grupa Pankrti (Pero Lovšin), odnosno Martin Krpan (Vlado Kreslin). Sa njima je komponovao i himnu Slovenačke fudbalske reprezentacije za Evropsko fudbalsko prvenstvo 2000. godine. Nastupao je na zajedničkim koncertima i sa sinom svom velikog prijatelja Arsena Dedića (poznatim pijanistom) Matijom kao i čuvenim gitaristom Damirom Kukuruzovićem.

Ovo je Predinov izbor albuma koji su najviše uticali na njega:

1. Tomaž Pengov – Odpotovanja (1973.)

Tomaž Pengov je najbolji i najoriginalniji slovenački kantautor. Njegova lirika i svojstveno sviranje gitare su mi bile prvi i najjači uzor na početku karijere.

2. Buldožer – Pljuni istini u oči (1975.)

Grupa Buldožer su moji rockerski roditelji. Humor Marka Brecelja i duhoviti aranžmani Buldožera su me potpuno osvojili. Moj Lačni Franz proglašen je njihovim sinovima, što mi je oduvijek bio najveći kompliment.

3. Van der Graaf Generator – The Least We Can Do Is Wave to Each Other (1970.)

Moje gimnazijske godine su uz svakodnevno slušanje pjesme Refugees izgradile moj glazbeni ukus. Van Deer Graff Generator su bili i ostali jedan od najosebujnijih rock bendova. Od njih sam se učio originalnosti.

4. The Rolling Stones – Tattoo You (1981.)

Početak mog komponiranja i aranžiranja u Lačnom Franzu rađao se uz veliki utjecaj Rolling Stonesa, pogotovo albuma Tatooo You, s pjesmama Start Me Up i Waiting on a Friend.

5. David Bowie – Scary Monsters (1980.)

Služenje vojske u JNA ne bih preživio bez vokmena i kazete Scary Monsters. David Bowie bio je moj bog, a njegova Ashes to Ashes moja himna.

Autor: Dragan Leković

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport