EMISIJA "EPICENTAR"

Omeragić: Ozbiljne investicije i kredibilni investitori su nam prijeko potrebni, država nema vremena za gubljenje

Foto Gradski.me
Ozbiljne investicije prijeko su potrebne sjeveru države na kojem ih decenijama nije bilo, ocijenjeno je u emisiji Epicentar Gradske televizije. Državni sekretar u Ministarstvu dijaspore Adel Omeragić poručuje da su kredibilni investitori neophodni i da država više nema vremena za gubljenje.


Sjever izrazito zaostaje za ostatkom zemlje i nakon decenija neulaganja više nema vremena za čekanje, kaže državni sekretar u Ministarstvu dijaspore Adel Omeragić.

To je, dodaje, ključni razlog da Bošnjačka stranka čiji je funkcioner, podrži podrži Sporazuma sa Ujedinjenim arapskim emiratima.
„Šta mi možemo da ponudimo sjeveru ako odbijemo ovog investitora koji je spreman i na sastanku je rekao za ozbiljnu investiciju na sjeveru Crne Gore. Nije važno o kom dijelu se govori to bi prominijlo krvnu sliku cijelog sjevera Crne Gore. Ako je spreman da napravi aerodrom i bolnicu u Ulcinju vjerujte spreman i na sjeveru, a ne samo da onaj u Beranama revitalizuje“, kazao je Omeragić.
Bez investicija, dodaje, upitna je perpektiva sjevera, a iseljavanje može samo biti obimnije.

“Mene raduje da je premijer pokupio predsjednike 13 opština sa sjevera koji su rekli hvala Bogu da je neko konačno rekao da će da ulaže u sjever i svi su rekli dobrodošao je kod nas“, kaže Omeragić.
Podsjeća da je zato na inicijativu Bošnjačke stranke, formirano Ministarstvo dijaspore – kako bi iseljenike motivisali da dio novca ulože u Crnu Goru.
“Dijaspora je potencijal Crne Gore koji dobro ne koristimo. Kada govorite o doznakama. One idu i do milijardu eura godišnje“, kazao je Omeragiuć.
To je ozbiljan novac za Crnu Goru, koji veoma utiče na ukupna socio- ekonomska dešavanja u državi, poručio je Omeragić.

Omeragić podsjeća da je država već imala imala sporazum sa Emiratima potpisan 2011. godine.

„Svi ćemo se složiti da nam nedostaje kredibilnih investitora. To bi se odrazilo na našu privredu i ekonomiju. U Bošnjačkoj stranci smo se saglasili da nam je potreban investitor koji želi da uloži ogromna sredstva u našu državu, bilo da je riječ o jugu ili sjeveru“, kazao je Omeragić.

Ipak, kako ističe, u BS pažljivo posmatraju i drugu stranu.

„Onu koja ne gleda baš blagonaklono na cijelu ovu situaciju. Imamo razumijevanje za lokalnu samoupravu i mještane Ulcinja koji protestuju. Ne smijemo doći u situaciju da država nešto hoće a lokalna uprava po svaku cijenu neće. Moramo sjesti da razgovaramo i čini mi se da do dogovora može doći“, kazao je Omeragić.

Naglašava da je transparentnost procesa na prvom mjestu.

„Mora se odati priznanje i premijeru da je Alabar pored toliko država u svijetu odlučio da ulaže u Crnu Goru. Meni to imponuje kao građaninu jer je dokaz da imamo sjajne resurse i potencijale . E, pa hajde da ih valorizujemo. Čini mi se da je prošlo vrijeme da se samo dičimo time da imamo potencijale. Trebalo bi da kao racionalni ljudi realizujemo te resurse na korist svih građana“, kazao je Omeragić.

Urednik ekonomije u dnevnom listu „Dan“ Draško Milačić smatra da je problematično kako je sve počelo.

„I kako je investitor uveden u javnost, uveden je kroz tender za plaže, a onda smo čuli da treba da očekujemo investicije od 35 milijardi. Takođe, priča je bila Ulcinj je lokacija, pa nije sigurno da je Ulcinj, sve mi je nekako sumnjivo. Ako već dovodite investitora koji je kredibilan, koji će da uloži 35 miijardi ne dovodite ga ovako“, kazao je Milačić istakavši da smo ni u ranijim investicijama država nije zaštićena.

Sa druge strane, Predrag Zečević urednik portala Bizniscg, smatra da bolji investitor od Alabara ne postoji.

„Ako tražimo boljeg investitora od Alabara taj ne postoji. Moj utisak je da nismo bili dovoljno spremni za tu investiciju. Srbija je davala novac za otvaranje investicija i radnih mjesta, konkretno kad je ulazio FIAT. Zamislite da je Alabar tražio da 40.000 koliko je najavljeno da će biti otvoreno radnih mjesta da dobiju minimalac“, istakao je zečević.

Saglasio se da je potrebna veća transparentnost.

„Da li nam je potrebno više javnih rasprava apsolutno jeste. Planovi nam nisu toliko potrebni, Ulcinj je dovoljno tretiran planovima. Na Velikoj plaži treba da se sagradi veliki ekskluzivan kompleks sa hotelima i marinama“, kazao je Zečević.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport