“Iako je stručna služba Višeg suda već iskazala želju za saradnjom, Glavni grad još uvijek nije preduzeo nikakve konkretne korake. Postoji jasna volja za saradnjom, sve što je potrebno jeste da gradske vlasti pročitaju predloženi memorandum, dogovore se o detaljima i pokrenu realizaciju” kaže Knežević.
Nepreduzimanje mjera može dovesti do daljnje marginalizacije mladih, koji bi, umjesto da se reintegriraju u društvo, mogli završiti u pogrešnom okruženju koje podržava kriminalne aktivnosti. On podsjeća na problematiku mladih koji, u slučaju zatvorskih kazni, dolaze u kontakt s težim kriminalcima, čime se stvara rizik od povratka u criminal, upozorava Knežević.
“Društveno korisni rad može biti ključan alat u prevenciji vršnjačkog nasilja. Kroz volonterske akcije i rad u zajednici, mladi mogu steći osjećaj odgovornosti i doprinosa društvu, što smanjuje potrebu za agresivnim ponašanjem. Mladima treba pokazati da postoji konstruktivan način da iskoriste svoju energiju, što će im pomoći da se udalje od nasilja i destruktivnih ponašanja”, poručuju iz Centra za građansko obrazovanje.