Ministarstvo pravde formalno je iniciralo izmjene koje bi mogle dovesti do boljeg položaja sudija i tužilaca, odnosno povećanja zarada za 30 odsto. Inicijativa je podržana od strane najviših pravosudnih institucija, a iz struke je ocijenjena kao pohvalan potez i korak naprijed ka efikasnijem i nezavisnijem radu pravosuđa.
„Koliko sam ja u saznanju, inicijativu su podnijeli i vrhovni državni tužilac i predsjednica vrhovnog suda. U tu inicijativu udjela je imao i tužilački i sudski savjet, ispunjavajući osnovne svrhe postojanja, a to je obezbjeđivanje efikasnije, nezavisnijeg i nepristrasnog rada, kako tužilaca tako i sudija. Nadamo se da će Vlada donijeti tu odluku jer bi to bilo ispunjavanje minimuma potreba sa kojima se suočava kompletno pravosuđe“, kazao je advokat i član tužilačkog savjeta Filip Jovović.
Ukoliko bi Vlada odbacila ovu inicijativu, to bi, prema mišljenju struke, izazvalo nezadovoljstvo unutar pravosudne zajednice. Postoje najave da bi u tom slučaju uslijedile reakcije, uključujući i sindikalne aktivnosti. Dio pravosuđa, poručuje Jovović, već duže vrijeme upozorava na potrebu sistemskog rješavanja ovog pitanja.
„Ako se sjećate, prošle godine je kompletno tužilaštvo najavljivalo da će preduzeti radikalne poteze. I takva odluka je odložena, da bi se pronašlo rješenje kroz institucionalni okvir. Ukoliko ne bi došlo do toga, izvjesno je da će doći do određenih poteza od strane konkretno i Sindikata pravosuđa koji će tražiti svoja prava“, kazao je Jovović.
Iako bi usvajanje predloženih mjera bilo pozitivan pomak, naš sagovornik smatra da je neophodno nastaviti s reformama.
„Treba i dalje opsežno raditi na poboljšanju standarda sudija u tužilaca da bi ta grana vlasti dobila pravo mjesto koje joj pripada u sistemu“, navodi Jovović.
Da li će i kada Vlada raspravljati o ovoj inicijativi, ostaje da se vidi – ali pravosudna zajednica poručuje da više nema prostora za odlaganje, zaključuje Jovović.