Jutarnji program Gradske RTV

Položaj Roma: Mnogi bez krova nad glavom, napuštaju osnovne škole

Hristina Laban, foto: Gradski.me
Položaj romske zajednice u Podgorici je poboljšan. Mnogim porodicama je riješeno stambeno pitanje, ali i dalje ima prostora za napredak. Veliki problem je disrkiminacija iz koje proizilaze brojni drugi problemi. Takođe, veliki je procenat mladih koji započnu osnovno obrazovanje i potom napuste školu, poručeno je u Jutarnjem programu Gradske RTV povodom Međunarodnog dana Roma.

„Za razliku od prije nekoliko godina, položaj RE populacije u Podgorici je poboljšan. Mnogim porodicama je riješeno stambeno pitanje. Nažalost, imamo mnoge porodice koje nemaju krov nad glavnom. Ovih dana imamo prijedlog predsjednika Romskog savjeta Mensura Šaljaja za adaptaciju stanova u nekadašnjoj bosanskog zgradi. Nadam se da će uskoro naći rješenje za to, takođe sam siguran da je situacija u Podgorici u odnosu na druge opštine na zadovoljavajućem nivou, ali ima prostora za poboljšanje“, istakao je Dževad Alija iz Kancelarije za Rome i Egipćane koja posluje u okviru Glavnog grada.

Alija naglašava da Romi uglavnom žive siromašno i da je visoka stopa nezaposlenosti te da rade u neformalnom sektoru što im, kako navodi, onemogućava pristup socijalnim pravima.

„Zapošljavanje Roma je veliki problem, i država treba da im omogući obuku i dokvalifikaciju“, poručio je Alija.

Hristina Laban iz Kanelarije za RE, poručuje da država mora da se uključi kako bi se položaj RE zajednice poboljšao u Crnoj Gori.

„Intitucije se prema Romima okrenu samo 8. aprila, već 9. se vrati na staro. One moraju da preduzmu odgovarajuće mjere“, istakla je Laban.

Govoreći o obrazovanju mladih Roma, Laban je navela da je njihov pristup školovanju na niskom nivou.

„Imamo visok nivo drop outa tj. napuštanja osnovnih škola, procenat onih koji upisuju srednju školu je mali. Najveći problem sa kojim se suočava romska zajednica jeste diskriminacija i iz toga proizilaze mnogi drugi problemi. I dalje imamo socijalnu i ekonomsku i institucionalnu diskriminaciju. Takođe, imamo probleme sa roditeljima jer imaju predrasude pogotovo kada su u pitanju ženska djeca. Smatraju da je za njih dovoljno da samo završe osnovnu školu“.

Laban je podsjetila da je Kancelarija za RE populaciju organizovala 60 edukativnih radionica i dopunske časove u osnovnim školama, te da su mališanima pomagali u izradi domaćih zadataka i prevazilaženju jezičkih barijera.

„U naredna dva mjeseca imaćemo kampanju od vrata do vrata i razgovaraćemo sa roditeljima čija su djeca uzrasta za vrtić kako bi veći broj mališana bio upisan. U saradnji sa Ministarstvom za ljudska i pravom i sa NVO Help organizujemo trodnevnu posjetu Romima koji su završili osnovnu školu da ih upoznamo sa svim što ih čeka u nastavku školovanja“, dodala je ona.

U susret Damu Roma, podsjetila je Laban, organizovana je svečanost gdje su pripadnici romske zajednice uživali u umjetničkom programu, ali i ukazali na probleme koje zajednica ima.

Ona je istakla da su pripadnici RE populacije informisani o svojim pravima i servisima Glavnog grada, zahvaljujući Kancelariji za RE i njenom radu na terenu.

Dodala je da predstavnici Kancelarije posjećuju jednom mjesečno kamp na Koniku gdje žive Rome i sa njima razgovaraju i informišu ih o pravima, socijalnoj i dječijoj zaštiti, novčanoj pomoći i ostalim uslugama.

„Trudimo se da doprinesemo poboljšanju RE populacije u Glavnom gradu, ali uvijek može više“, poručila je Laban.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport